Doğru enstrümanlarla ve uygun yaklaşımla e-ticaret ağına katılmak ve burada başarılı adımları atmak kritik değer taşıyor. Peki işletmeniz e-ticaret ağının parçası olmaya ne kadar hazır?

E-ticaret ve pazaryeri firmaları Kasım – Aralık dönemi büyük indirim kampanyalarına başladılar. E-ticaret platformları ve pazaryerleri kadar bu platformlar üzerinden ürün ve hizmetlerini müşterisine ulaştırmak isteyen şirketler için de kritik bir periyodun içindeyiz. Doğru enstrümanlarla uygun yaklaşımla e-ticaret ağına katılmak ve burada başarılı adımları atmak kritik değer taşıyor. Peki sizin firmanız bu alışveriş çılgınlığı ve fırsatlar dönemine ne kadar hazır? Stok yönetiminden ürün listelemeye, otomatik kargo etiketi oluşturmadan her an her yerde sipariş takibine dek holistik bir yaklaşımla e-ticaret ve pazaryeri entegrasyon çözümleri sunan Gramoni, Workcube Watalogy’den aldığı güçle işletmelerin yardımına hazır. 

B2C olarak adlandırılan bireysel tüketiciye yönelik e-ticaret satışları tüm dünyada yıllardır kayda değer ölçüde ve istikrarlı bir şekilde artarak günümüzde 4,2 trilyon dolar büyüklüğünde devasa bir pazara evrildi.  Analistler bu pazar değerinin önümüzdeki yıllarda daha da artmasını bekliyor. Tüketiciler perakende şirketlerinin web sitelerinden ve e-ticaret platformlarından giderek daha fazla yararlandığı için birçok sektör artık satışlarının üçte ikisinden fazlasını online alışverişten elde ediyor. Dünya çapında dijital alışveriş yapanların toplam sayısı 2019 ve 2022 yılları arasında yaklaşık bir milyar arttı ve artmaya devam edecek*. Üstelik B2C e-ticaret pazarına ek olarak, kurumsal ürün ve servis pazarında da B2B e-ticaret pazarı yükselişini sürdürüyor. 2022’de 7,4 trilyon dolar büyüklüğe ulaşan global B2B e-ticaret pazarının önümüzdeki yıllarda da çift haneli büyümeye devam edeceği öngörülüyor**.

Türkiye özelinde bakıldığında ise, e-ticaret pazarının hem B2C hem de B2B tarafında dünya ortalamasının üzerinde bir büyüme kaydettiği görülüyor. ETBİS verilerine*** göre 2023 yılı ilk 6 ayında ülkemizde e-ticaret hacmi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 109,7’lik artışla 652,7 milyar TL olarak gerçekleşirken, 2023 yılı ilk 6 ayında sipariş adetleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artış ile 2 milyar 131 milyon adetten 2 milyar 556 milyon adede yükselmiş durumda. Uluslararası pazar araştırmaları firmaları da önümüzdeki 4 yıl içinde dünyada en fazla büyüme gösterecek e-ticaret pazarları sıralamasında Hindistan, Brezilya ve Arjantin’in ardından Türkiye’nin 4. sırayı alacağını öngörüyor****. 

Gelecek vadeden ülkemiz e-ticaret pazarı, bu alanda yol almak isteyen şirketlere önemli fırsatlar sunuyor. Küresel e-ticaret ağının bir parçası olmak ve sadece Türkiye’de değil dünyada da hedef kitlesine ulaşmak üzere adımlarını atan işletmeler içinse doğru adres Gramoni. Gramoni, Workcube ile sunduğu Watalogy Marketplace çözümüyle işletmelerin markalarını küresel e-ticaret pazarında kolayca konumlandırmalarına olanak taanıyor. Workcube’un güçlü altyapısı ile sunulan Watalogy sayesinde şirketler ürün ve hizmetlerini küresel e-ticaret platformlarında ve pazaryerlerinde hedefledikleri müşteri kitlelerine sorunsuzca ulaştırabiliyor; sadece ülkemizde değil, dünyanın her köşesinde ürün ve hizmetleriyle görünür hale geliyor. 

Watalogy’nin kurulumu alanında deneyimli Gramoni ekibi tarafından pratik ve hızlı şekilde tamamlanıyor. Böylece iş süreçlerinizde aksama yaşamadan çözümü kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Gelişmiş teknolojisiyle iş süreçlerinizi otomatize eden çözüm; satış, lojistik ve finans gibi tüm süreçleri uyumlu ve kolayca yönetmeyi mümkün kılıyor. Üstelik Workcube çözüm ortağı Gramoni, ihtiyaç duydukları takdirde bu sürecin her adımında şirketlere destek olmaya devam ediyor. 

Watalogy ile neler yapabilirsiniz? 

 • Ürün, fiyat, stok bilgilerinin yanı sıra ürünlere ait içerik ve videolar tek uygulama ile yönetebilirsiniz. 
 • Lojistik planınızı oluşturur, bu süreci kolaylıkla yönetirsiniz.
 • Anlaşmalı Watalogy depolarında ürünlerinizi depolayabilirsiniz. 
 • Üyesi olduğunuz farklı pazaryerlerinden gelen siparişlerinizi tek noktadan yönetebilirsiniz. 
 • Online pazaryerleriyle iş süreçlerinizi hızla entegre edebilirsiniz. 
 • Ürün ve hizmetleriniz için katalog hazırlayabilirsiniz. 
 • WEM (Web Entegrasyon Yönetimi – Web Engagement Management) modeli ile durum analizi yapabilirsiniz.
 • Ürünlerinizin bulunduğunuz pazaryerlerinde yer alan rakipleriyle karşılaştırmasını ve rekabet analizini yapabilirsiniz. 
 • Yurtdışında şirket, ofis, depo ve mağaza açmak için hukuki ve operasyonel süreçleri gerçekleştirebilirsiniz. 
 • Ürünlerinizin fotoğraf, video ve 3D içeriklerden oluşan görsel dünyasını dijital araçlarla zenginleştirilebilirsiniz. 
 • İş süreçlerinizi uçtan uca dijitalleştirebilirsiniz. 
 • Pazaryerlerinde gerçekleştirdiğiniz satışlara paralel finansa süreçlerinizi yönetebilir, banka hesabınıza yansıyan ödemeleri takip edebilirsiniz.  
 • Gelişmiş raporlama özelliğiyle gelecek dönem iş kararlarınızı daha kolay alabilirsiniz. 

 

* https://www.statista.com/markets/413/topic/544/key-figures-of-e-commerce/#overview

** https://straitsresearch.com/report/b2b-ecommerce-market

*** https://www.eticaret.gov.tr/haberler/10094/detay

**** https://www.statista.com/markets/413/topic/544/key-figures-of-e-commerce/#overview


                                                                          Daha fazla bilgi için lütfen formu doldurunuz